Zdrowie publiczne a wybrane zawody związane z ochroną zdrowia

Autor

Słowa kluczowe:

ochrona zdrowia, zdrowie publiczne, zawody medyczne i zawody okołomedyczne, ustawa o zdrowiu publicznym

Abstrakt

Problematyka zdrowia publicznego jest skomplikowana i nie zawsze właściwie rozumiana. Najczęściej zdrowie publiczne kojarzy się z działaniami organów i instytucji w związku ze zwalczaniem zagrożeń epidemicznych, walką z alkoholizmem, narkomanią. To są jednak tylko trzy wybrane zadania, zakresy czynności będące częścią szeroko rozumianego zdrowia publicznego. Współcześnie nie mniej ważnym (a może nawet ważniejszym zadaniem) jest zapobieganie chorobom, utracie zdrowia, poprzez właściwe edukowanie społeczeństwa. Aktualnie ważnym zadaniem powinno być uświadamianie społeczeństwa a nie tylko wskazanie czynników zagrażających zdrowiu. Należy więcej miejsca i czasu, zarówno w programach szkolnych jak i społecznych poświęcić zapobieganiu chorobom, tworzeniu warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi. Jednym ze sposobów osiągnięcia sukcesu w tym obszarze jest ekspansywne prowadzenie działań wchodzących w zakres „zdrowia publicznego” czy „nowego zdrowia publicznego”, takich jak m.in. promocja zdrowia, rozwój kadr medycznych — co wiąże się z potrzebą wprowadzenia na rynek pracy w ochronie zdrowia nowych zawodów medycznych i określenie ram prawnych ich funkcjonowania. Działania związane z rozwojem kadr w ochronie zdrowia warto zacząć od uchwalenia ustaw dotyczących zawodów dietetyka i kosmetologa. Uregulowanie sytuacji (nie tylko) tych zawodów, powodujące wzrost zaufania do osób wykonujących te zawody niewątpliwie wpisuje się w zakres zadań zdrowia publicznego określonego w ustawie o zdrowiu publicznym.

Bibliografia

Opolski J., Zdrowie publiczne — geneza, przedmiot i zakres. Wprowadzenie do zagadnienia, (w:) J. Opolski (red.), Zdrowie publiczne. Wybrane zagadnienia, t. I, Warszawa 2011.

Poździoch S., Prawo zdrowia publicznego zarys problematyki, Zdrowie i Zarządzanie, Kraków 2004.

Roemer R., Comparative national public health legislation, (w): Public Health, Oxford University Press, Oxford 1997.

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (Dz.U. poz. 1818).

Wysocki M.J., Miller M., Paradygmat Lalonde’a, Światowa Organizacja Zdrowia i Nowe Zdrowie Publiczne, „Przegląd Epidemiologiczny” 2003, nr 57.

Pobrania

Opublikowane

2022-09-16

Jak cytować

Borkowski, M. (2022). Zdrowie publiczne a wybrane zawody związane z ochroną zdrowia. Nauka I Społeczeństwo. Przegląd Nauk społecznych, Technicznych, Medycznych I Pedagogicznych, 2(1), 139–150. Pobrano z https://ojs.gsw.gda.pl/index.php/NiS/article/view/258

Numer

Dział

Artykuły