Aspekty prawne ochrony środowiska morskiego

Autor

  • Konrad Misztal

DOI:

https://doi.org/10.24426/zngsw.v19i2.57

Słowa kluczowe:

ekosystem Morza Bałtyckiego, ochrona środowiska morskiego, wspólna polityka ochrony środowiska morskiego, europejska wizja mórz i oceanów, holistyczne podejście do mórz i oceanów, idea zrównoważonego rozwoju, proekologiczna świadomość społeczna

Abstrakt

Morza i oceany wraz z wewnątrzlądowymi wodami stanowią 70,7% środowiska naturalnego człowieka. Mimo tak znaczącej przewagi na naszej planecie, są one nieustannie degradowane przez ląd, z którego pochodzi ok. 80% wszystkich zanieczyszczeń. Najbardziej narażone na szkodliwą działalność człowieka są akweny zamknięte, o znikomej wymienialności wód, między innymi takie jak Morze Bałtyckie. Stąd już w latach siedemdziesiątych XX w. państwa nadbrzeżne podjęły wspólne działania w zakresie ochrony środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego. Europa Bałtycka jest jedynym jak dotąd regionem na świecie, w którym idea zrównoważonego rozwoju stanowi priorytet w ramach współpracy państw nadbałtyckich. Działania te popiera Komisja Europejska poprzez propagowanie holistycznego podejścia do mórz i oceanów, w których ochrona środowiska morskiego nabiera pierwszorzędnego znaczenia. Skuteczność przepisów prawnych zależy w dużej mierze od społecznej odpowiedzialności respektującej poszanowanie środowiska naturalnego.

Bibliografia

Górka, K., Poskubko, B., Radecki, W. (2001). Ochrona środowiska. Warszawa.

Jaworski, M. (1993). Regionalna współpraca ekologiczna państw bałtyckich. Toruń.

Jendrośka, J., Bar, M. (2003). Zapobieganie i ograniczanie zanieczyszczeń: Prawo ochrony środowiska w UE i w Polsce. Warszawa.

Kamiński, M.H. (2002). Morskie prawo publiczne. Gdynia.

Korzeniowski, K. (1998). Ochrona środowiska morskiego. Gdańsk.

Misztal, K. (2008). Globalne otoczenie środowiskowe portów morskich. W: Przedsiębiorstwo w otoczeniu globalnym. Gdańsk.

Misztal, K. (2010). Porty morskie w zrównoważonym rozwoju gospodarki. W: K. Misztal (red.). Organizacja i funkcjonowanie portów morskich. Gdańsk.

Misztal, K. (2002). Handel morski w Europie Bałtyckiej. W: Transport i handel morski w Europie Bałtyckiej. Gdańsk.

Misztal, K. (2009). Zrównoważony rozwój portów morskich. Przegląd Komunikacyjny, 7–8.

Misztal, K. (2008). Społeczna odpowiedzialność portów morskich. W: Społeczna odpowiedzialność biznesu w małych i średnich przedsiębiorstwach. Warszawa.

Wiewióra, A. (2004). Ochrona środowiska morskiego w eksploatacji statków. Szczecin.

Wojtkowska-Ładej, G. (1997). Polityka ochrony środowiska i jej zakres na szczeblu Wspólnoty. W: Unia Europejska. Integracja Polski z Unią Europejską. Warszawa.

Komisja Europejska. (2006). Zielona Księga: W kierunku przyszłej unijnej polityki morskiej.

Europejska wizja mórz i oceanów. Bruksela (COM).

Pobrania

Opublikowane

2018-11-17

Jak cytować

Misztal, K. (2018). Aspekty prawne ochrony środowiska morskiego. Zeszyty Naukowe Gdańskiej Szkoły Wyższej, 19(2), 127–134. https://doi.org/10.24426/zngsw.v19i2.57

Numer

Dział

Ekonomia. Nauki o zarządzaniu