Wybrane elementy odpowiedzialność cywilnej związane z wykonywaniem zabiegów kosmetycznych

Autor

  • Mirosław Borkowski

DOI:

https://doi.org/10.24426/zngsw.v17i0.164

Słowa kluczowe:

zabieg kosmetyczny, kosmetyk, ryzyko, odpowiedzialność cywilna, orzecznictwo

Abstrakt

Coraz więcej czasu spędzamy w różnego rodzaju salonach kosmetycznych, studiach zdrowia i urody, w których różnymi metodami i przy użyciu nietuzinkowych metod dokonywane są zbiegi upiększające (zabiegi kosmetyczne). Ta „walka z naturą” to nieustanne poprawianie urody, ale nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarzają się przypadki, gdy efekt zabiegu czy jakość wykonanych czynności upiększających nie odpowiada np. informacjom zawartym w materiałach reklamowych, czy jest niezgodny z opisem (i efektem) przedstawianym przez osobę wykonującą taki zabieg. Niestety znane są również przypadki znacznego pogorszenia stanu zdrowia w trakcie wykonywania czynności upiększających. Niezmiernie ważkim problemem jest więc kwestia odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zabiegów kosmetycznych i to zarówno odpowiedzialności cywilnej, jak i karnej. Prezentowana praca dotyczy jedynie wybranych elementów odpowiedzialności cywilnej za wykonywanie zabiegów, których głównym celem jest poprawa urody. Zwrócono uwagę na problemy legislacyjne i doktrynalne związane z brakiem legalnych definicji obejmujących swymi zakresami tzw. „czynności kosmetyczne”. Nie w pełni uregulowane są zagadnienia dotyczące uprawnień do wykonywania czynności upiększających. Sytuacja taka powoduje, że kwestia odpowiedzialności cywilnej za wykonywanie czynności upiększających staje się skomplikowana. Teza ta poparta jest wybranymi fragmentami orzecznictwa.

Bibliografia

Borkowski M., Making cosmetics treatments — selected administrative legal issues, „Zeszyty Naukowe Gdańskiej Szkoły Wyższej” 2015, tom 15.

Borkowski M., Prawo kosmetyczne, Gdańsk 2015.

Brzozowski A., Safjan M., Skowrońska-Bocian E., Witold Czachórski. Zobowiązania. Zarys wykładu, Warszawa 2007.

Filar M., Krześ S., Marszałkowska-Krześ E., Zaborowski P., Odpowiedzialność lekarzy i zakładów opieki zdrowotnej, Warszawa 2005.

Kodeks cywilny. Komentarz, wyd. II, J. Ciszewski (red.), wersja elektroniczna, LexisNexis 2014.

Kubiak R., Prawo medyczne, Warszawa 2014.

Patryk A., Patryk T., Zawarcie umowy przechowania, komentarz do art. 864 kc, wersja elektroniczna, lex/el 2015.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-30

Jak cytować

Borkowski, M. (2017). Wybrane elementy odpowiedzialność cywilnej związane z wykonywaniem zabiegów kosmetycznych. Zeszyty Naukowe Gdańskiej Szkoły Wyższej, 17, 255–270. https://doi.org/10.24426/zngsw.v17i0.164

Numer

Dział

Prawo. Nauki o administracji